Синагога була побудована в сумнозвісному Бабиному Яру поблизу Києва. За два дні 1941 року нацисти вбили близько 34 000 євреїв з міста – і це одне з найбільших масових вбивств під час Голокосту. Мануель Герц спроєктував будівлю до 80 річниці трагедії. Однак він не хотів створювати похмурий меморіал.

Читайте також Усе в горошок: художниця розфарбувала ботанічний сад у Нью-Йорку – яскраві фото

Можна подумати, що відповідною реакцією на цю різанину повинна бути похмура, мінімалістична та монументальна архітектура, – сказав Герц Dezeen. – Архітектурна історія меморіалів жертвам Голокосту наповнена таким. Але я хотів підійти до проєкту зовсім по-іншому.

санагога у бабиному яру

Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen

Замість того, щоб створити монументальну будівлю, Герц спроєктував споруду, яка рухається та водночас нагадує як історичні дерев'яні церкви в Україні, так і об'ємні 3-D книги.

синагога у бабиному яру

Стеля, що рухається, а балкон і сидіння складаються / Фото dezeen

Я твердо впевнений, що монументальний і статичний підхід буде неправильним, – сказав Герц. – Ми ніколи не зрівняємося з монументальними стражданнями вбивств через монументальну архітектуру.

синагога у бабиному яру

Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen

Отже, ідея створення для проєктування архітектури, що має перформативну та трансформаційну особливість, створює новий колективний ритуал, який є пам'ятним. Так само, як це створює почуття подиву та страху в людей, – розповідає автор проєкту.

синагога у бабиному яру

Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen

Будівля складається з пари стін заввишки 11 метрів та ширини 8 метрів, які були побудовані зі сталі та вкриті дубом. Одна зі стін встановлена на доріжці, щоб її можна було переміщати за допомогою ручної лебідки. У "складеному" вигляді дві стіни розташовуються разом, але в "розгорнутому" вигляді створюється тривимірна синагога з висувним дахом та балконом з кріслами, що складаються.

синагога у бабиному яру

Синагога у Бабиному Яру / Фото dezeen

Я вірю, що ніхто не може встояти перед спокусою відкрити книгу і побачити, як розгортається новий світ, – сказав Герц. – Ми можемо загубитися в цьому новому світі. Та коли ми збираємося, щоб помолитися в синагозі – ми разом відкриваємо книгу.

Вам сподобається Тисячолітні руїни під скляною підлогою у мережі супермаркетів Lidl: фото

Синагога стоїть на дерев'яній платформі та має стіни, прикрашені молитвами та благословеннями. Стеля розписана зоряним сузір'ям, яке було видно над Києвом у день трагедії 1941 року, а також символами та іконографією, що стосуються інтер'єрів історичних синагог України 17 – 18 століття.

синагога у бабиному яру

Розписи на стелі / Фото dezeen

Синагога – це перша з кількох будівель, якою планують вшанувати пам’ять про жертв різанини в Бабиному Яру.